КНП «Київський міський пологовий будинок №1»

Релактація
Цей термін означає відновлення лактації у жінки, яка з певних причин припинила годувати грудьми й перевела дитину на суміш, а згодом знову вирішила відновити природне вигодовування. До того ж можна домогтися лактації у жінок, які хочуть годувати своїх прийомних дітей грудьми. У цьому випадку лактацію називають індукованою. Це можливо, навіть якщо досі вони ніколи не годували і не народжували дітей.
Дослідження показують, що 50 % жінок, які зважилися на релактацію, досягли успіху і повернули своїм дітям природне вигодовування.
Перш ніж братися відновлювати лактацію, важливо, щоб мама дуже добре зважила всі «за» і «проти». Відновлення лактації — річ серйозна, і жінці знадобиться рішучість, терпіння і впевненість у своїх діях. Рішення про проведення релактації має приймати насамперед жінка, яка годує, але важлива й думка родини. Бо поки мама займатиметься малюком, вона не зможе вирішувати ще й побутові питання. А отже, цим займатимуться близькі. Рідні зможуть надавати їй моральну підтримку: це дуже важливо в період віднов- лення лактації. Чудово, якщо мама може отримати допомогу спеціаліста з лактації або групи підтримки грудного вигодовування. Для релактації вам можуть знадобитися деякі пристосування: молоковідсмоктувач, м’яка ложечка для догодовування, система догодовування біля груді, слінг.
Налагоджуючи грудне вигодовування, вам треба виконати три завдання:
• налагодити тісний контакт з малюком;
• навчити його брати грудь, смоктати її;
• викликати або збільшити вироблення грудного молока.
Встановлення контакту з дитиною. Його можна досягти, носячи малюка тривалий час на руках і організувавши спільний нічний сон. Для носіння вам може стати у пригоді слінг.
Пам’ятайте, що малюк дуже чутливий до дотиків «шкіра до шкіри», скористайтеся цим! Носіть малюка в слінгу, одягаючи мінімум одягу, аби забезпечити тактильну стимуляцію. Малюкові потрібно звикнути до того, що він може бачити свою маму і доторкатися до неї 24 години на добу і сім днів на тиждень.
Деякі малюки, які не звикли бути на руках, спочатку можуть здивуватися такому частому носінню і починають супитися, коли їх беруть на ручки. Якщо такого малюка покласти назад в ліжечко, то він заспокоюється. Тоді не варто квапитися.
Спробуйте такий варіант: упродовж дня кладіть маленького на ваше ліжко і лягайте з ним поруч — розмовляйте з ним, посміхайтеся і гладьте йому то ручки, то ніжки, то животик, обіймайте його, словом, спілкуйтеся. А потім трішки поносіть і знову покладіть поруч і продовжуйте спілкуватися.
У такі моменти ви можете пробувати викладати дитину на свої груди, як у положенні «самоприкладання». Чудово, якщо малюк пробуватиме полизати грудь, відкривати ротик. Якщо малюк виявляє неспокій, покладіть його поруч. Через кілька днів ви помітите, що маленький може спокійно перебувати у вас на руках стільки, скільки ви хочете. А це сигнал до подальших кроків.
Як годувати малюка. Наступне важливе завдання — змінити звичний спосіб отримання їжі: замінити пляшечку на ложку, горнятко. Або, якщо малюк згоден брати грудь, — скористатися системою догодовування біля грудей. Старайтеся, щоб на момент годування малюк був спокійний. Інакше йому важко буде їсти з нового пристосування, а голодний малюк може і засмутитися, що йому не дають звичну пляшечку. Важливо, щоб малюк не плакав, для цього використовуйте всі засоби для його заспокоєння: заколисуйте, носіть «стовпчиком», ніжно обіймаючи, пританцьовуйте, наспівуйте, розказуйте віршики, загалом, всіляко відволікайте. Цікаво, що шум порохотяга (але, обережно, не забувайте про пил) або фена також діє на малюка заспокійливо. Якщо ви раніше користувалися пустушкою, спробуйте скоротити її використання вдвічі, давайте її дитині якомога менше. І намагайтеся врешті-решт відмовитися від неї зовсім.
В ідеалі — врешті ви навчите малюка заспокоюватися біля грудей.
Дитину треба підтримати, адже мама, відновлюючи лактацію і привчаючи дитину до грудей, руйнує її звичне уявлення про світ, де вона могла заспокоюватися з пустушкою та їсти з пляшечки. Тепер же це все зникне зі звичного життя малюка, і з’явиться тільки мамине молоко — і для заспокоєння, і для їжі. Безперечно, це стрес для малюка, тому важливо, щоби всі ваші дії були послідовними.
Пропонуйте грудь. Робити це треба м’яко. На початку добре буде, якщо малюк просто лизатиме сосок. Аби він зрозумів, що його можна смоктати, спробуйте намастити сосок звичною для малюка сумішшю. Першою перемогою для вас буде, якщо малюк захопить сосок і зробить пару смоктальних рухів.
Дедалі частіше використовуйте положення «Самоприкладання», нехай це буде три-п’ять разів на день, а може, й частіше — дивіться, як дитина на це реагує.
Найчастіше дітки не відмовляються смоктати груди у сонному стані, тож цим потрібно скористатися: організувати одне-два нічних годування. Спробуйте вкласти сосок в ротик сплячому малюкові. Нехай спочатку він просто спить і не смокче: для нас важливо, аби він звик до відчуття у роті, нехай навіть уві сні. Будь-яка дитина генетично очікує, що після народження смоктатиме материнські груди. І навіть якщо все сталося не так, як мало бути, і малюка годують із пляшечки, це очікування все одно залишається в його «програмі» як нереалізоване. Тому, прикладаючи дитину до грудей у несвідомому (сонному) стані, ви можете змусити включитися її природне бажання смоктати грудь. Якщо у вас вийде давати маленькому груди і вдень під час сну, це взагалі чудово.
Молоко, приходь! Якщо малюк почав смоктати груди, потроху збільшувати час смоктання — це дуже добра ознака того, що лактація незабаром відновиться. Тепер всю суміш, яку ви давали раніше з ложечки, вам краще давати за допомогою системи догодовування біля груді. Пам’ятайте, що кожне прикладання — це стимуляція лактації, що довше малюк смокче груди, то ліпше!
Паралельно з цими нетривалими прикладаннями до грудей ви можете почати додатково зціджуватися що три години, включаючи ніч. Можна зціджувати обидві груді хвилин по 20, щодня молоко потрохи прибуватиме.
Для зціджування зручно використовувати електричний молоковідсмоктувач. Він створює ритмічне зціджування, яке імітує смоктання малюка, тож ваш організм отримуватиме інформацію про те, що молока потрібно виробляти більше.
Коли ви побачите, що малюк прихильно ставиться до грудей, смокче довго — 10–20 хвилин — прослідкуйте, чи правильно він прикладається до грудей, за потреби допомагайте йому. Важливо, щоб смоктання грудей було ефективним, а цьому сприяє годування в правильному положенні. Використовуйте техніку «стиснення груді», вона описана в підрозділі «Правильне прикладання».
Важливо, побачивши, що дитина активно смокче груди, не скасовувати одразу всю суміш, яку їй давали. Молочні залози не зможуть так швидко почати виробляти потрібну кількість молока, тож суміш знімайте поступово, повільно, як описано в підрозділі «Нестача молока». Сподіваємося, за місяць-два ви зумієте вивести свою дитину на грудне вигодовування. Навіть якщо вам не вдасться домогтися лише грудного вигодовування, все одно плюсом буде те, що кількість грудного молока збільшиться, а дитина смоктатиме мамині груди. Багато мам відзначали, що за час релактації їхні взаємини з малюком стали ближчими.
Cтаття з книги Ксенії Соловей, Тетяни Гавриленко, Миродари Єрко    «Грудне вигодовування: секрети і секретики»

Спільний сон
Для встановлення контакту з дитиною важливу роль відіграє спільний нічний сон. Спільний сон позитивно позначається на успішності грудного вигодовування і на тривалості годування грудьми.
Він значно полегшує життя не тільки малюка, який витрачає набагато менше сил на переживання і занепокоєння, ніж при сні на самоті, а й мами з немовлям, дозволяє їй досить відпочивати, добре висипатися, бути спокійною і впевненою.
У мами з самого народження дитини, особливо при повноцінному грудному вигодовуванні, розвивається з ним особливий, глибокий зв’язок. Тому мама відчуває будь-які, найменші зміни в стані дитини, і всі ми дивувалися, коли розуміли, що прокидаємося буквально за півсекунди до того , як дитина захоче прикластися до грудей. При спільному сні цей зв’язок і чутливість розвивається у багато разів швидше і легше, ніж при окремому сні.
У країнах пострадянського простору є багато побоювань, упереджень і міфів про спільний сон, тому актуально поговорити про безпеку спільного сну.
Найбільші небезпеки, ймовірність яких слід звести до мінімуму при спільному сні – це ризик виникнення нещасного випадку і перегріву.
Авторитетні джерела, в тому числі такі організації, як ВООЗ і ЮНІСЕФ, попереджають про неприпустимість сну з дітьми на диванах і кріслах – це може бути дуже небезпечно. А це означає, що намагатися годувати дитину в кріслі і заснути з ним там під час годування небезпечніше, ніж взяти дитину з собою в ліжко.

Правила безпечного спільного сну
• Місце для сну має бути достатньо великим, твердим і плоским. У ньому не повинно бути щілин, заглиблень, в які дитина могла б провалитися або застрягти.
• Матрац не повинен бути занадто м’яким, а водяні матраци, гамаки і провесні ліжка не підходять для спільного сну.
Важливо, щоб в кімнаті не було сухо і жарко (повинно бути не вище 22-24 ° С, а бажано, не вище 20-22 ° С, ідеально – 16-18 ° С). При високій температурі і сухості повітря набрякають слизові, утруднюється дихання і виникає занадто глибокий сон, а це може бути небезпечно. Крім того, істотно підвищується ризик небезпечного перегріву для дитини.
Одягу на дитині має бути приблизно стільки ж, як зазвичай при сні, або навіть менше, тому що тепло інших людей додатково зігріває малюка. Дуже небезпечно сповивати дитину при спільному сні – обов’язково повинна залишатися свобода рухів.
У ліжку не повинно бути об’ємних м’яких подушок, перин, важкої ковдри, дитячих іграшок, в які дитина могла б уткнутися або накритися, а також перегрітися. Довге волосся мами повинно бути сплетено.
• Не можна залишати малюка одного в дорослому ліжку, тому що навіть новонароджені можуть випадково перевернутися в небезпечну позу.
• Перший час, поки дитина зміцніє, а тато звикне (близько 2-3 місяців) не рекомендується класти дитину між мамою і татом. Потім вже зміцніла дитина, по-перше, не дасть себе в образу, а по-друге, деякі тата навіть виявляються більш чутливими за мам і будять маму, щоб вона дала дитині груди.
Якщо з вами в ліжку , крім новонародженого, знаходиться старша дитина, то ви або партнер повинні лежати між старшою дитиною і новонародженим.
• Не можна брати домашніх тварин в ліжко разом з немовлям.
Положення мами з дитиною під час спільного сну
Більшість матерів, які годують грудьми, інстинктивно приймають саму безпечну позу для спільного сну, що захищає їх дітей – лицем до малюка, не даючи йому зрушуватися вгору або вниз.
• Найчастіше малюк, який смокче груди, лежить при цьому на боці. Після годування ЮНІСЕФ рекомендує розгорнути дитини для сну на спину. Положення дитини під час сну на животі або боці не розглядаються як небезпечні.
Якщо ви годуєте дитину з пляшки, то найбезпечнішим місцем для малюка буде ліжечко біля вашого ліжка.
Коли НЕ МОЖНА практикувати спільний сон:
Куріння підвищує ризик СРДС (синдрому раптової дитячої смерті). Тому небезпечно перебувати в одному ліжку з дитиною, якщо ви (або ваш партнер ) є курцем, навіть якщо ви ніколи не курите в ліжку.
Спільний сон також є небезпечним в разі, якщо вам ( або будь-якій людині в ліжку) важко відповідно реагувати на дитину. Наприклад, якщо ви :
• вживали алкоголь;
• застосовували будь-які ліки, які викликають сонливість. Всі ці речовини (алкоголь, наркотичні та снодійні) змінюють нормальну реакцію людини, і мама або тато можуть просто не прокинутися в тій ситуації, в якій прокинутися необхідно;
• страждаєте захворюванням або станом, які впливають на свідомість (заважають усвідомлювати присутність малюка в ліжку);
• стомлені до такого стану, що важко відповідати на потреби дитини. Також безпечніше уникати спільного сну в перші місяці, якщо малюк народився передчасно, з маленькою вагою або має високу температуру.
Ніколи не засинайте з дитиною на дивані або в кріслі. Дивани дуже небезпечні для грудних дітей, тому що вони можуть бути затиснуті з боків або в подушках.
І на закінчення можна процитувати рекомендацію Всесвітньої організації охорони здоров’я: « Немовлята повинні бути розміщені в одному ліжку зі своєю матір’ю або поруч з нею в одній кімнаті … » .

Самоприкладання
Як прикласти дитину до грудей так, щоб вона правильно взяла груди, змогла висмоктати максимум молока і не заподіяти болю мамі?
У дитини є вроджені рефлекси, які допомагають їй це зробити. Якщо малюк спокійний, якщо нічого не заважає йому слідувати вродженим рефлексам, він почне шукати груди тоді, коли сам цього захоче.
Техніка самоприкладання добре працює після пологів і з дітьми до 3-4 місяців, особливо з недоношеними, у яких рефлекси прокидаються пізніше. Також цю техніку можна використовувати при відмові від грудей, щоб переконати дитину взяти груди.
Важливо, що ця техніка застосовується, коли мама і дитина знаходяться в спокійному стані, коли немає поспіху, є контакт «шкіра до шкіри», і мама насолоджується дитиною, а малюк почувається в спокої, безпеці і єднанні з мамою.
Техніка самоприкладання
Мама сидить зручно, спиною злегка відкинувшись, дитина на маминих грудях посередині, мама підтримує дитину за попку і плечики, але не за голову.
Мама притримує малюка всією рукою, погладжує всією рукою (погладжування всієї рукою заспокоюють дитину) , ласкаво розмовляє з ним. І малюк, і мама спокійн, дитина оголена (в памперсі) і мама роздягнена до пояса.
Через якийсь час малюк піджимає ніжки і ручки, це означає, що він готується до годування. І починає тикатися головою в маму в пошуках грудей. Мама підбадьорює його голосом, підтримує. Малюк повзе щокою по мамі в сторону соска, зміщується вниз і знаходить сосок за запахом молока. При цьому рефлекторно, широко відкриває рот і підбирається до соска з уже відкритим ротом. Сосок повинен потрапити малюкові під ніс, на верхню губу. Тоді дитина візьме його правильно.
Так включаються вроджені інстинкти пошуку грудей. Важливо, що дитина це робить сама і за своїм бажанням.
Буває, що малюк “втрачається” у грудях або захоплює неправильно, болісно. У цьому випадку обов’язково треба ласкаво піднімати його назад, заспокоювати і чекати, поки він знову почне тикатись і шукати груди, і пройти спочатку весь шлях. Для того, щоб техніка спрацювала, обов’язково потрібно кожного разу починати спочатку. Може знадобитися кілька спроб.
Догодовування біля грудей
Ми знаємо, що правильне прикладання дитини до грудей часто дозволяє дитині отримати більше молока і, таким чином, уникнути догодовування. Але якщо догодовування дійсно потрібно, то достатньо хороший метод – догодовування біля грудей. Система для догодовування біля грудей дозволяє мамі догодовувати або допаювати дитину, не застосовуючи пляшкові соски.
Система для догодовування біля грудей складається з пляшки для годування зі збільшеним отвором соски – і довгої тонкої трубочки, яка з цієї ємкості виходить. Подібне пристосування можна зробити самостійно, а можна купити готове. З систем промислового виробництва, які можна придбати в Україні, найбільш відомі SNS ( Supplementary Nursing System ) фірми Медела.
Самостійно можна зробити пристрій таким чином. Взяти пляшку з соскою, зробити у сосці маленький надріз, вставити зонд через отвір ( можна використати катетер, чим тонший, тим краще). Соска діє виключно як фіксатор катетера. Протянути зонд так, щоб один його кінець ліг на дно пляшки. Система готова.
Плюси використання системи для догодовування біля грудей
Дитина, яку догодовують біля грудей, отримує також і грудне молоко з грудей. Малюк не відмовиться від грудей. А якщо дитину догодовують не біля грудей, відмова від грудей може бути дуже ймовірною.
Дуже важливо проконсультуватися з фахівцем з лактації
Він навчить користуватися такою системою. І навіть, може бути, з’ясує, що проблему з грудним вигодовуванням у вашому конкретному випадку можна вирішити, взагалі не вдаючись до догодовування. Також фахівець пояснить, як організувати процес відмови від догодовування з системою, коли в ньому вже не буде потреби.
Як годувати за допомогою системи для догодовування біля грудей
Можна спочатку просто прикласти дитину до грудей і потім акуратно ввести трубочку в куточок рота після того, як малюк вже смоктав молоко з обох грудей хоча б по одному разу.
Груди треба обережно відсунути від щічки дитини, щоб було видно куточок його рота, і, підтримуючи трубочку великим і вказівним пальцями, акуратно ввести її в куточок рота. Вона повинна йти прямо вглиб рота і одночасно злегка вгору, до неба дитини. Коли трубочка добре розташована, рідина надходить по ній досить швидко.
Іноді мамі зручно закріпити трубочку на грудях лейкопластиром, а іноді це може заважати. Пляшка з докормом не повинна розташовуватися вище голови дитини. Мамі може бути зручно надіти сорочку з великими нагрудними кишенями і поставити пляшку в кишеню.
Щоб трубочка працювала ефективно, достатньо, щоб її кінчик був глибше, ніж ясна дитини – їй не треба виступати за кінчик соска.
Коли система для догодовування працює, як належить, у дитини йде 15-20 хвилин, а то й менше, щоб висмоктати 30 мл догодовування.
Чим краще прикладання, тим легше користуватися системою для догодовування біля грудей. До того ж, чим краще прикладання, тим швидше дитина зможе обходитися без цієї системи. Отже, ретельна підтримка дитини і правильне прикладання як і раніше дуже важливі.

Джерело

Картина The Virgin as Queen of Heaven by Hans Baldung Grien ca. 1504-1545